4 mar 2016

Blender – kwestie kluczowe

Konstrukcja blendera nie jest specjalnie skomplikowana, ale jeśli chce się dokonać właściwego wyboru, trzeba przyjrzeć się kilku podstawowym kwestiom i znać najważniejsze parametry urządzenia. Zawsze zaczynać trzeba od mocy urządzenia. Zależność jest tutaj bardzo prosta, ponieważ im jest ona wyższa, tym skuteczniej blender będzie pracował.

Wyższa moc to lepszy produkt końcowy i jego szybsze uzyskanie. Najsłabszy solidny blender powinien mieć co najmniej 200W mocy, uniwersalne urządzenie powinno mieć silnik pracujący z mocą 600-800W, najlepsze urządzenia mogą mieć nawet 1,5kW. Blendery kielichowe są zwykle mocniejsze od ręcznych. Moc w dużej mierze moc przekłada się na ilość obrotów. Tutaj podobnie przewagę mają blendery kielichowe, których ilość obrotów może osiągać nawet 20.000 obrotów na minutę.

W modelach ręcznych będzie to wielkość znacznie mniejsza. Zawsze jednak należy zwracać też uwagę na to, czy urządzenie ma możliwość regulacji obrotów. Powinny być co najmniej dwa ustawienia, a do tego jeszcze różne funkcje pulsowania lub biegu turbo. Tryb turbo jest szczególnie ważny przy rozdrabnianiu rzeczy twardych. Wysokie obroty dadzą produkt bardziej homogeniczny, co nie zawsze oczywiście musi być pożądane.

działanie blenderaPulsacja to z kolei specjalna blokada na blenderze, która pozwala na uruchomienie jego ostrzy tylko w momencie, kiedy ręcznie blokadę zwalniamy. Daje to znakomitą kontrolę nad ostateczną jakością przygotowywanego produktu, jego stopniem rozdrobnienia. Wspomnieć tutaj jeszcze można o sposobach programowania urządzenia. Mogą one być manualne lub elektroniczne. W blenderach manualnych należy ustawić wszystkie parametry pracy, po czym trzeba ją kontrolować na bieżąco. Blendery z kontrolą elektroniczną uruchamiają odpowiedni program, po czym dostosowują swoją pracę do jego wymagań.

Zobacz również