24 lut 2016

Drugie śniadanie – przechowywanie jedzenia w odpowiednim pojemniku

Człowiek powinien jeść dość regularnie. Jest to dla nas najzdrowsze i dodatkowo po prostu przyjemne. Można oczywiście nadrabiać po powrocie do domu, ale w ten sposób tylko rozstroimy metabolizm. Znacznie lepiej jest zadbać o jakiś dobry posiłek w szkole czy w pracy.

Można oczywiście wybrać się do restauracji, ale często jest to niepraktyczne i do tego drogie. W praktyce lepiej sprawdza się zapakowanie czegoś z domu. Wcale nie musi to też być jakaś zwykła kanapka. Nie zapominajmy o drugim śniadaniu Drugie śniadanie lub lunch, jak to często w dzisiejszych czasach wygląda, jest bardzo często pomijanym, ale mimo wszystko niezwykle ważnym posiłkiem w czasie dnia. Pozwala on na doładowanie energii potrzebnej do myślenia i działania. Pobudza on też motywację. Najlepiej jest, by był to posiłek pełnowartościowy, a nie na przykład bomba kaloryczna w postaci drożdżówki. Byle jaka kanapka też nie spełni swojego zadania. Najlepiej jest przygotować coś sensownego jeszcze w domu i dobrze to zapakować.

Opakowanie na drugie śniadanie

Sami z dzieciństwa na pewno pamiętamy najzwyklejsze w świecie, najczęściej bardzo niewyszukane kanapki wkładane do plastikowego woreczka lub zawijane w papier. Takie wynalazki bardzo szybko traciły wygląd i smak, zaparzały się i były nieapetyczne, a do tego zostawała po nich góra śmieci. Niedługo później pojawiły się różnego rodzaju chlebaki z plastiku i podobne pojemniki, dzięki którym kanapka się przynajmniej nie niszczyła i nie mogła zabrudzić całego plecaka. Był to krok w dobrą stronę. Dzisiaj mamy już zdecydowanie większe pole manewru, zwłaszcza jeśli zajrzymy do Internetu, W sklepach sieciowych pojawiają się pojemniki na drugie śniadanie dla dzieci i dorosłych, pojemniki przeznaczone na kanapki, ale także na przykład pomyślane dla przenoszenia owoców. Nie należy jednak bynajmniej poddawać się wrażeniu, że mówimy tutaj o jakichś nowoczesnych wynalazkach.

użyteczność pojemników na śniadaniePudełka na drugie śniadanie – lunchboxy lub śniadaniówki, jak też się je określa – znane były już od bardzo dawna w wielu kulturach, także w naszej. Do tej pory były najczęściej drewniane. Dzisiaj oczywiście się od tego odchodzi na rzecz szkła, silikony i przede wszystkim oczywiście różnych rodzajów plastiku. Najprostszy pojemnik tego typu to w miarę szczelnie zamknięte pudełeczko z jedną komorą. Bardziej złożone, typowe lunchboxy mają kilka komór na różnego rodzaju potrawy, czasami nawet płynne. W najbardziej złożonych pojawiają się nawet specjalne zbiorniczki na zupę czy mechanizmy izolacji termicznej.

Zobacz również