22 lut 2016

Skuteczne pojemniki na żywność

Nie każdy z nas lubi robić zakupy codziennie. Jeśli nie mamy na to czasu lub chęci, musimy koniecznie postarać się o odpowiednie pojemniki na żywność, by jedzenie zachowało swoją świeżość i się nie popsuło przez dłuższy czas.

Szczególnie jest to ważne w przypadku tak zwanej żywności ekologicznej, która nie jest zabezpieczana przed psuciem się. Do dyspozycji mamy oczywiście szeroką gamę produktów. Innych pojemników będziemy używać z produktami suchymi, takimi jak cukier czy makaron, a w innych znajdzie się przygotowany na później obiad. Okazuje się, że potrzeba sporo wysiłku, by żywność nie tylko się nie zepsuła, ale zachowała też swoje właściwości, w tym zwłaszcza smak.

Produkty sypkie

Radzenie sobie z produktami sypkimi jest stosunkowo łatwe i do tego jest to bardzo powszechne. Nasze kuchnie bardzo często są zdobione różnego rodzaju pojemnikami na sól, cukier, makaron czy płatki śniadaniowe. Powinno to być opakowanie najlepiej szklane lub plastikowe, które posiada drewnianą lub po prostu jakąś hermetyczną pokrywę. Hermetyczność zamknięcia jest najważniejsza, ale nie jest to jedyna kwestia, o którą trzeba zadbać. Ważne jest, by miejsce, w którym będą stały pojemniki, było możliwie suche i ciemne. Dobrze jest także wtedy, gdy rzeczy typu suszone owoce będą miały odpowiednio duże pojemniki z dużymi otworami, by łatwo je było wyciągnąć. Odpowiednio zamknięte i właściwie przechowywane produkty suche mogą przetrwać naprawdę długo. Dla makaronu może to być nawet okres ponad roku, dla ryżu do roku, a dla różnych kasz osiągalne może być nawet 6 miesięcy. Po takim czasie łatwo zapomnieć, kiedy się coś schowało, więc dobrym pomysłem jest korzystanie z etykiet na pojemnikach informujących nas, kiedy mija termin przydatności produktu do spożycia.

bezpieczne przechowywanie w lodówce

Przechowywanie w lodówce

Lodówka to sposób na przechowywanie sam w sobie, ale jeśli nie chcemy, by mieszały się nam zapachy i tym samym smaki różnych rzeczy, trzeba je umieszczać w szczelnych pojemnikach. Szkło i porcelana nadają się tu znakomicie, ponieważ nie będą wchodzić w reakcje z żywnością. Podobnie jest z plastikiem, ale tworzyw sztucznych są różne rodzaje i za każdym razem należy sprawdzić, czy mamy do czynienia z produktem atestowanym. Nie każdy pojemnik z zatrzaskiem został stworzony do przechowywania żywności. Z pojemników tego typu korzystajmy nawet wtedy, kiedy mamy oryginalne opakowania. Na przykład ryby z puszek mogą po otwarciu wchodzić reakcje puszkami z powodu obecności tlenu. Bardzo podobne zjawiska dzieją się w przypadku wędlin, które w wielu przypadkach potrafią przejmować różne pierwiastki ze swoich pojemników oraz dodatkowo wysychają. Problem z wysychaniem to z kolei zmora serów. Muszą one mieć dostęp powietrza, ale w umiarkowanych ilościach. Stworzono dla nich specjalne pojemniki z dziurami. Pakowanie próżniowe Przechowywanie próżniowe w specjalnych pojemnikach nie oznacza oczywiście przechowywania w doskonałej próżni. W warunkach domowych łatwo jednak wytworzyć podciśnienie, które ogranicza drobnoustrojom dostęp do tlenu i tym samym spowalnia ich negatywną działalność. Takie pojemniki mają wiele zalet, ponieważ idealnie przechowuje się w nich gotowe posiłki, można je łatwo mrozić, a potem bez wyjmowania z pojemnika można też podgrzać potrawy w mikrofalówce.

Zobacz również