16 mar 2016

Jakich błędów unikać przygotowując zielone koktajle?

Zielone koktajle to prawdziwy zastrzyk energii i witamin dla naszego organizmu. Jeśli jednak zamierzamy się nimi delektować, musimy pamiętać o tym, aby nie popełniać określonych błędów.

Okazuje się, że choć wiedza na temat koktajlów tego typu jest spora, lista błędów nadal stanowi niemałe zaskoczenie. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście charakterystyczna dla wielu osób skłonność do miksowania nieustannie tego samego rodzaju warzyw o zielonych liściach. Działanie takie wiąże się z poważnym ryzykiem nie tylko dlatego, że w naszym organizmie kumulują się takim przypadku szczawiany, a te na dłuższą metę potrafią być wyjątkowo niebezpieczne. Również my sami nie jesteśmy nastawieni optymistycznie, gdy mamy do czynienia z takim stanem rzeczy, zielone koktajle dość szybko zaczynają się nam bowiem nudzić.

W efekcie, zamiast wspierać swój organizm, szybko zniechęcamy się do tej zdrowej formy dostarczania mu witamin i cennych minerałów. Dla wielu osób zaskoczeniem może być to, że dość poważnym błędem jest miksowanie zbyt dużej ilości składników. Oczywiście, nie mamy do czynienia z błędem elementarnym, działanie takie przyczynia się jednak do tego, że zielone koktajle staja się prawdziwie wybuchową mieszanką. Czasem wcale nie odbieramy tego jako problemu, musimy jednak liczyć się z tym, że stajemy przed wyzwaniem, z którym nie każdy żołądek radzi sobie równie dobrze. Jeśli zatem koktajl ma być smaczny i zdrowy, z powodzeniem może stanowić połączenie zieleniny i dwóch owoców. Inny błąd związany jest nie tyle z przygotowaniem, ile ze sposobem konsumpcji koktajlu. Okazuje się, że wypijanie go kilkoma szybkimi łykami wcale nie jest najlepszym, co można zaoferować swojemu organizmowi.

składniki na dobry koktajl Działanie takie sprawia, że treść przedostaje się bezpośrednio do żołądka i nie może być rozgryzana i mieszana ze śliną. Nie jest to bez znaczenia skoro właśnie w ślinie znajdują się enzymy odpowiedzialne za trawienie pokarmu. Pamiętajmy też, że duże znaczenie ma pora, w jakiej sięgamy po koktajl. Powinien być on pity w przerwie między posiłkami tak, aby nie doszło do ich fermentacji, do której może dojść zarówno w jelitach, jak i w żołądku.

Dla warzyw charakterystyczne jest przecież to, że trawią się bez porównania szybciej niż ma to miejsce w przypadku nabiału, mięsa oraz szeregu innych składników pokarmowych. Jeśli zatem chcemy, aby picie koktajlu było maksymalnie efektywne, powinno to nastąpić po dwóch, a czasem nawet trzech godzinach po poprzednim posiłku lub na godzinę przed kolejnym. Jeśli znamy błędy uchodzące za podstawowe i popełniane z największą częstotliwością, nie powinniśmy mieć problemu z maksymalnym wykorzystaniem możliwości, jakie maja nam do zaoferowania zielone koktajle.

Zobacz również

Smoothie ananasowo-szpinakowe

Jednym z naszych najpopularniejszych przepisów jest Szpinakowo-Ananasowy Smoothie, który w mojej aplikacji z przepisami na smoothie nazywamy ciastem z ananasem do góry nogami. Jest to deser na...